Hikaye_3

2008 TÜRKİYE YENİLİKÇİ ÖĞRETMENLER FORUMU

İŞBİRLİĞİ BİRİNCİSİ

Mehtap KILIÇ

Sınıf Öğretmeni

Mimar Sinan İlköğretim Okulu

İZMİT

İzmit Mimar Sinan İlköğretim Okulu olarak OTMG çalışmalarında pilot okul seçilmiştik. Öğretmen yeterlilikleri konusunda kişisel gelişimimi sağlamak için MEB, EGİTEK ve MİCROSOFT iş birliği ile hazırlanan “Yenilikçi Öğretmenler” kursuna başvuruda bulundum. İsmi bana hitap ediyordu ve içeriği beklentilerimi karşılıyordu. Kursun beklentilerimin de üstünde olduğunu anlamam için çok zaman geçmesi gerekmedi.

Gerek aldığımız eğitim, gerek orada bulunan öğretmen arkadaşlarımızla yaşanan ortam yeni bir soluk, taze bir dem getirdi hayatıma. Hayatımın kan dolaşımı hızlanmıştı adeta.  Tempomuz çok yorucu bir o kadar öğretici ve yaşam doluydu. 5 günün ardından ikinci eğitimi dört gözle bekledim. Erzurum’da katıldığım seminerde de aynı coşku devam etti. Uzun zamandır bu kadar eğlendiğimi, eğlenirken öğrendiğimi hatırlamıyorum. Yaz tatili olmasına rağmen döner dönmez öğrencilerle toplandık ve eğitimi tartıştık. Projemiz konusunda çalışmalara başlamalıydık. Aklımıza gelen herkese mailler atıyor,  ulaşabildiğimiz her yer ile görüşmeye çalışıyorduk. Öğrencilerimde bu enerjiye kapılmışlardı. Büyük bir hızla “merdivendeki adımlar” projesi üzerinde yoğunlaştık.

Okulumuz çok kalabalıktı ve ikili öğretimden dolayı merdivenlerden iniş çıkışlarda büyük bir kaos yaşanıyordu. Öğrencilerimiz hem ihtiyaçlarını gideremiyor, hem de yaralanmalara maruz kalıyorlardı. Projenin ilk etapta okulumuzda uygulanması zaman alacağı için prototip hazırlıklarına giriştik. ODTÜ’den Kocaeli Üniversite’sine, Belediye başkanımızdan, Vali yardımcımıza kadar herkes ile görüşüp fikir alıyorduk. Elimizde bilgisayarlarla gezip animasyonlar yapmayı öğreniyorduk. 2008 Türkiye formu yaklaştıkça bizim de heyecanımız artıyordu.

Forum da Türkiye birincisi olduğumuzu duyduğumda inanamadım. Başarmıştık. Hemen ardından rüya gibi yaşanan bir süreç başladı. Hong Kong’da Dünya Platformu’na gidecektim. İlk defa yurt dışına çıkıyordum. Microsoft bu organizasyona mükemmel hazırlanmıştı. Sanki sihirli bir değnek hayatıma dokunmuştu ve ben farklı bir boyuttaydım. Hong Kong’daki 4 gün hayatımın en özel ve yaşanılası günleriydi.  Ağırlanmamız, yeni projeleri görmem, farklı ülkelerdeki öğretmenlerle tanışmam benim için harika bir tecrübe oldu. Adeta ufkum açıldı. Orada yine Microsoft’un 6 ülke ile ortak proje çalışmasına katıldık. Ki bence Microsoft’un bu uygulaması harika bir fikirdi.  Proje ülkelerimiz İsrail, Kanada, İsveç, Fransa, Danimarka ve Türkiye’ydi. Mascot Travelling adını verdiğimiz bir proje üzerinde çalışmaya başladık. Hala devam eden bu proje 6 ülkenin kendisine belirlediği maskotları diğer ülkelere gönderip, o ülkenin kültürünü, ananelerini tanımayı msn yolu ile iletişim kurup sitede paylaşmayı kapsıyordu. Çok eğlenceli bir şekilde yürüyen bu proje de farklı ülkelerden çok güzel, anlayışlı dostlar kazandık. Öğrencilerimle değişik kültürleri tanıma olanağı bulduk. İlk sınıfımızla yurt dışı bağlantısı kurduğumuzda iki tarafın da coşkusu projenin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyordu.

Yenilikçi Öğretmenler eğitimi benim hayatımda amacına ulaşmıştı.  Değişimin hayatıma kattıkları ve pozitifliğini meslek hayatıma da yansıtıyorum.  Üretiyoruz ve eğleniyoruz. Öğreniyoruz, öğrendikçe daha çok acıkıyoruz. Bana bunu yaşattığı için MEB’e ; EGİTEK’ e ve MİCROSOFT’ a teşekkür borcumu;  birikimlerimi, çevremle öğrencilerimle paylaşarak ödüyorum. Yaşam da hala küçük mucizeler olduğunu biz artık biliyoruz…